Her zaman kendine has, her zaman kendine münhasır bir havası olan Cunda Adası ya da günümüzdeki adı ile Alibey Adası.

İşler yolunda gitmediğinde, tempolu hayatınız sizi artık fazla yorduğunda, ruhunuzu dinlendirebilecek nefes alan yerleri gözleriniz arar. Alibey adası işte tam olarak böyle bir yer.

Bugünkü adını ise Kurtuluş Savaşında Yunan’a teslim olun emrine uymayarak ilk kurşunu atan Yarbay Ali Çetinkaya’dan geliyor. Cunda Adası, Balıkesir ilimize bağlı Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. Ayvalık Adaları diye bilinen 22 irili ufaklı adalardan yerleşim olan tek adadır. Ege denizimizde bulunan 4. en büyük ada olduğunu da belirtelim.

Sakin ve dinlendirici bir tatil için aradığınız doğru noktadır. Kendine has o karma ege havasını solumak bile sizi sakinleştirir. Adaya Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü diye adlandırılan küçük şirin bir köprüden geçiyorsunuz. Cunda ile Ayvalık arasını bağlayan Lale Adasından geçiyorsunuz. Cunda adası İzmir ile Balıkesir’in kesiştiği bir noktada bulunmaktadır.

Gel gelelim adada nereler gezilir neler yapılır sorusuna. Cunda adasına geldiğinizde zaman kavramını geride bırakıp bedeninizi biyolojik zamana bırakın. O Rum mimarisinin esintilerinin hala devam ettiği dar taş sokakları adımlayın. Öncelikle Koç ailesine ait olan Tarsiyarhis Kilisesini gezin. Günümüzde ağırlıklı olarak oyuncak müzesi olarak bilinse de içerisinde her alandan özlemli parça görmeniz mümkün oluyor. Burayı gezdikten sonra yavaş yavaş üşenmeden âşıklar tepesine doğru yürümeye devam edin. Sizi güzel bir manzara karşılayacak. Agios Yannis Kilisesi, günümüzde kütüphane müze şeklinde ziyaretçi kabul ediyor. Burada manzaranın keyfini çıkardıktan sonra yolculuğunuz yel değirmenine doğru olacaktır.

Bu kadar gezmek yeter, eminiz ki acıkmışsınızdır. Sizleri o birbirinden güzel Girit ve Midilli mutfağının yemekleri bekliyor elbette. Adada birçok seçenek var. Gittiğiniz mevsime ve zamana göre tavsiyeleri dinleyebilirsiniz. Deniz mahsullerini seviyorsanız zaten diyecek pek bir söz kalmıyor. Ve o muhteşem gün batımında taş kahve de bir keyif kahvesini hak ediyorsunuz.

Şimdi yola çıkma vakti! biletmatix.com‘ dan uygun fiyatlı Edremit’e ya da İzmir’e bir bilet alarak bu tatili kendinize hediye edebilirsiniz.