Sarının turuncuya, turuncunun kızıla karıştığı topraklarda güneşin size selam vermesini seyredin.

Eski zamanlara dayanıyor güzel Eğil’in tarihi. Peygamberler diyarı olarak anabileceğimiz Eğil, Kur’an-ı Kerim’de isimleri geçen Zülkifl ile Elyesa peygamberler dâhil 9 peygamberin metfun olduğuna inanılan Diyarbakır’ın ilçesidir. Sadece tarih ve kültür olarak değil doğal yapısından ve verimli topraklarından dolayı kesinlikle ziyaret edilmeye değer bir bölgedir.

Eğil, Diyarbakır merkezine 52 kilometre mesafede bulunuyor. Antik çağlardan bugüne kadar tarihin yapı taşlarını oluşturan birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Eğil’e giderken yolun sağında ve solunda üzüm bağlarını görüyorsunuz. Bu bölge özellikle ilkbahar ve yazın ziyaret ediliyor.

Eğil, sadece peygamberler değil aynı zaman da krallar kentidir. Huri, Mitanni, Urartu, Asur, Med, Pers, Roma İmparatorluğu ile Büyük Selçuklular gibi birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapan Eğil, peygamberler şehri olduğu kadar aynı zamanda krallar şehridir. Bunun en güzel örneği de Asurlular zamanından kalma kaledir.

Dicle’nin o derin suları size huzur verirken yazın ve ilkbaharda baraj gölünde bulunan teknelerle turlara katılabilir, kral mezarlarını daha yakından görebilirsiniz. Size tavsiyemiz bu güzel topraklarda mutlaka ihtişamlı Asur Kalesinden bir gün doğumu veya gün batımı seyretmenizdir. Gökyüzünün renklerle olan dansı sizi derinden etkileyecektir. Şimdi Amedi topraklarını keşfetme zamanı Diyarbakır’ın yeni gözde incisi Eğil sizleri bekliyor. Şimdi biletmatix.com ’dan uçak biletini alarak yolculuğa çıkma vaktidir.