Yaz ayları yaklaştığı zaman kendimizi hemen serin deniz kıyılarına atarız. Son yıllarda ise bu serinleme isteği denizden tatlı sulara doğru değişim göstermeye başlamış durumdadır.  Doğu Karadeniz bölgesin de özellikle bakir yemyeşil vadileri her geçen gün daha da gözde olmaktadır.  Maceracı ve doğacı seyahat tutkunlarının vazgeçilmez rotalarından biri kesinlikle Karadeniz’ dir.  Bir kez Karadeniz ile tanışan biri, ondan ayrılınca mutlaka ona yine gitme isteği duyacaktır.

Size bu rotada anlatmak istediğimiz özel yer ise Fırtına Vadisi; vadinin kalbi diyebileceğimiz Fırtına Deresi (Eski Yunanca: Pordanis ) veya eski adıyla Peruma, Doğu Karadeniz’ de yer alan akarsulardan birisidir. Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize’ye bağlı Ardeşen’in yaklaşık 2 km batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi, 68 km uzunluğundadır. Çay bahçelerinin içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına Deresi, rafting sporuna elverişli parkurlara sahiptir.

Nehirde sportif olta balıkçılığı da yapılabilmektedir. Fırtına deresi üzerinde ilkbahar ve sonbahar aylarında rafting yapmak mümkün oluyor. Yaz aylarında bile oldukça serin ve coşkulu olan derede, bu sporu profesyonellerle yapmanızı tavsiye ediyoruz. Tüm önlemler alındığı takdirde rahatlıkla yapılabilecek bir etkinliktir. Etkinlik esnasında size can yeleği, ayakkabı, kask ve kürek verilmektedir. Yaklaşık 25 dakikalık bir bilgilendirmeden sonra bu maceraya hazırsınız!

Fırtına deresinde yeşille mavinin buluştuğu bu mikroklima özelliği olan coğrafyada, hem eğlence hem temiz hava sizleri bekliyor. Şimdi biletmatix.com ’dan uçak biletini alarak yolculuğa çıkma vaktidir.