Kitabeler ve heykellerle dolu Kommagene Krallığının tarihteki merkezi Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. Türkiye de güneşin doğuşu ve batışının belki de en güzel seyredileceği noktadır Nemrut Dağı.

Adıyaman ilimizin Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Nemrut Dağı, Ankar Dağlarına yakın 2150 rakım yüksekliği olan bir dağdır.

Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ile Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarını bizlere bırakmıştır.

I. Antiochos kendi heykeli ile birlikte tanrı, tanrıça, kartal ve aslan heykelleri yaptırmıştır. Kartal göklerin gücünü, aslansa yeryüzünün gücünü simgelemektedir.

Her yıl, özellikle yaz aylarında binlerce ziyaretçi olan Nemrut Dağına iki yol bulunmaktadır; bunlardan ilki minibüslerin kullandığı Adıyaman Kahta tarafındaki yoldur. Aracınızla bir yere kadar gittikten sonra yaklaşık beş dakika sürecek iniş çıkış için beş Türk Lirası ödeyerek dolmuşları kullanabiliyorsunuz. İkinci yol ise Malatya tarafından gidilen yoldur. Ören yerinde 3 teras bulunmaktadır. Doğu, batı ve kuzey terası; bunlardan en önemlisi doğu terası olarak kaydedilir.

Bu mükemmel manzaranın ve tarihin ihtişamına şahit olmak sizi fazlası ile mutlu edecektir. Ören yerine giriş ücreti kişi başı 25 Türk Lirasıdır. Bu ziyareti yazın ortasında gerçekleştiriyor olsanız bile bulunduğunuz yükseklikteki rüzgarın etkisinden korunmak için yanınızda mutlaka kalın kıyafetler bulundurmanız gerekiyor. Nemrut Adıyaman il merkezine 87, Kahta ilçe merkezine 43 kilometre mesafede bulunmaktadır. Dünya mirasları listesinde bulunan krallar diyarı Nemrut’ u ziyaret etmek için şimdi plan yapma zamanı. Kommagene krallığı sizi bekliyor. Şimdi biletmatix.com ’dan uçak biletini alarak yolculuğa çıkma vakti!